Styl scandi boho to unikalne połączenie skandynawskiego minimalizmu z artystyczną bohemą, które zyskuje coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Łączy w sobie prostotę i funkcjonalność z kolorowymi akcentami, teksturami i eklektycznymi elementami dekoracyjnymi. W tym artykule przyjrzymy się, jak skutecznie zaaranżować wnętrze w stylu scandi boho, uwzględniając kluczowe cechy obu tych stylów oraz praktyczne porady aranżacyjne.

Podstawowe cechy stylu skandynawskiego

Minimalizm i funkcjonalność

Styl skandynawski jest znany z minimalistycznego podejścia do aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się prostymi liniami, jasnymi kolorami i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Meble są często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, i mają proste, ale eleganckie formy.

Jasne kolory

Kolorystyka w stylu skandynawskim opiera się głównie na jasnych barwach, takich jak biel, szarość i beż. Te kolory optycznie powiększają przestrzeń i wprowadzają do wnętrza dużo światła, co jest szczególnie ważne w krajach o krótkich zimowych dniach.

Cechy stylu boho

Kreatywność i eklektyzm

Styl boho, znany również jako bohemian, jest przeciwieństwem minimalizmu. Charakteryzuje się bogactwem kolorów, wzorów i tekstur. Jest to styl dla osób kreatywnych, które lubią otaczać się unikalnymi przedmiotami z duszą.

Naturalne materiały

Podobnie jak styl skandynawski, boho ceni naturalne materiały. We wnętrzach boho często można znaleźć elementy wykonane z drewna, rattanu, wikliny oraz tkaniny takie jak len, bawełna czy wełna.

Jak połączyć styl scandi i boho?

Balans między prostotą a bogactwem

Kluczem do stworzenia wnętrza w stylu scandi boho jest znalezienie balansu między prostotą skandynawskiego minimalizmu a bogactwem stylu boho. Jasne, stonowane tło typowe dla stylu skandynawskiego można wzbogacić kolorowymi, wzorzystymi dodatkami charakterystycznymi dla boho.

Wybór kolorów

Podstawą kolorystyczną wnętrza scandi boho powinny być jasne, neutralne barwy, które można uzupełnić kolorowymi akcentami. Na przykład, białe ściany i meble można urozmaicić poduszkami, dywanami i zasłonami w intensywnych barwach i wzorach.

Tekstury i wzory

W stylu scandi boho dużą rolę odgrywają różnorodne tekstury i wzory. Plecione dywany, ręcznie robione poduszki, a także dekoracyjne makramy i kosze z naturalnych materiałów dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności.

Rośliny

Rośliny są nieodłącznym elementem stylu boho i świetnie komponują się z skandynawskimi wnętrzami. Duże rośliny doniczkowe, małe sukulenty na półkach czy wiszące ogrody to doskonały sposób na dodanie naturalnego uroku i świeżości do wnętrza.

Praktyczne porady aranżacyjne

Strefy wypoczynkowe

Stwórz przytulne strefy wypoczynkowe z dużą ilością poduszek, koców i miękkich dywanów. Połączenie prostych, skandynawskich mebli z boho dodatkami stworzy komfortowe i stylowe miejsca do relaksu.

Dekoracyjne dodatki

W stylu scandi boho nie bój się eksperymentować z różnorodnymi dodatkami. Lustra w ozdobnych ramach, kolorowe wazony, ręcznie robione figurki i obrazy na ścianach dodadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Przechowywanie

Styl skandynawski ceni porządek i funkcjonalność, dlatego warto zadbać o odpowiednie rozwiązania do przechowywania. Stylowe kosze, eleganckie półki i szafki pomogą utrzymać wnętrze w czystości i porządku, jednocześnie stanowiąc element dekoracyjny.

Oświetlenie

Oświetlenie w stylu scandi boho powinno być ciepłe i przytulne. Lampy z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy rattan, a także świece i lampiony, wprowadzą do wnętrza przyjemną atmosferę.

Zapamiętaj

Styl scandi boho to doskonałe połączenie prostoty i funkcjonalności skandynawskiego minimalizmu z kreatywnością i bogactwem stylu boho. Dzięki odpowiedniemu balansowi między tymi dwoma stylami można stworzyć wnętrza, które są zarówno eleganckie, jak i przytulne. Jasne kolory, naturalne materiały, różnorodne tekstury i unikalne dodatki sprawią, że każde wnętrze zyska niepowtarzalny charakter i stanie się idealnym miejscem do życia.